Всього:
Всього:

Всі нескладні правила сервірування столу зводяться до того, щоб забезпечити максимальні зручності за столом, так подати їжу, щоб вона викликала апетит.
У свята та дні прийому гостей кожна господиня прагне створити за своїм столом особливо красиву, парадну обстановку, розуміючи, що її праця не буде гідно оцінена, якщо страви і на вигляд не здадуться апетитними. Таке прагнення можна лише вітати.

Але не менш важливо виробити звичку не лише у святкові, а й у звичайні дні добре сервірувати стіл для сніданку, обіду, вечері. Це справа тільки звички, тому що навіть найретельніше сервірування не потребує ні великої праці, ні багато часу.

Той, хто вважає, що при сервіруванні столу не можна обійтися без кришталю та порцеляни, помиляється.
Звичайно, блискучий кришталь і скло, тонка прозора порцеляна, білосніжна, підкрохмалена скатертина і серветки, ваза з фруктами або свіжими квітами надають столу особливо привабливого вигляду, але щоб стіл був красивим, буває достатньо і найскромнішого сервізу, охайної скатертини і необхідного набору столових приборів.

Сучасне сервірування утилітарне. Нагромадження посуду заважає сидіти за столом. 3—4 келихи у кожного приладу потрібні, мабуть, лише на особливо урочистих прийомах, та й те, якщо є така сама кількість різних напоїв. В іншому випадку нічого, крім незручностей та тісноти, цей гарний посуд не може дати.
Найкраща прикраса святкового та звичайного столу – живі квіти. Для того, щоб ваза з квітами не займала багато місця, найкраще ставити на стіл невисокі вази, куди поміщати не букети, а кілька квітів. І для фруктів, які також служать і десертом, і привабливим оздобленням столу, зручні вази на маленьких ніжках або зовсім без ніжок.

Сервірування столу починається зі скатертини.
Звичайний не полірований обідній стіл покривають фланеллю або іншою м’якою тканиною, а полірований стіл поверх тканини – клейонкою або скатертиною із пластику. Підкрохмалену і добре випрасувану білу скатертину кладуть так, щоб середня загладжена складка припадала на середину столу.

На рівній відстані один від одного і ближче до країв столу ставлять дрібні великі тарілки (за кількістю присутніх). На дрібну тарілку ставлять закусочну, а зліва можна поставити пиріжкову.

Праворуч від дрібної тарілки кладуть ніж (відточеною стороною до тарілки) та ложку, з лівого боку – вилку (і ложки та вилку – опуклою стороною вниз).

Закусочні та рибні прилади додають в особливо парадних випадках. Закусочну та рибну вилку кладуть поруч із столовою з лівого боку, закусочний та рибний ніж поруч із столовою – праворуч.

Чарки, келихи та фужери ставлять перед тарілкою. При сервіруванні святкового столу використовуються 4 різні посудини для вина та напоїв: маленька чарка для міцних напоїв, келих для виноградного вина, келих для шампанського, фужер для мінеральної води.

Серветки з тканини кладуть, склавши їх трикутником або ковпачком поверх закусочної тарілки. Паперові серветки поміщають у маленькі вазочки і ставлять у двох-трьох місцях столу.

Зручно, якщо у кожного приладу стоїть маленька сільничка. На протилежних сторонах столу розміщують хлібниці з тонкими скибочками чорного та білого хліба.

У центр столу ставлять вазу з квітами та фруктами та по всій вільній площі розставляють страви, тарілки, салатниці, вази з холодними закусками, соусники, судки з приправами – оцтом, перцем, гірчицею.

До всіх страв із закусками подають загальні прилади – лопатки, ложки, щипці, виделки.

Пляшки з напоями ставлять у різних місцях столу, ближче до центру. Усі вина обережно відкорковують, намагаючись не збовтувати, ретельно протирають шийку, звільняючи його від залишків пробки чи смолки. Замість звичайних пробок пляшки закривають спеціальними фігурними пробками.

Шампанське подають до столу відкоркованим.

Фруктові та мінеральні води відкривають безпосередньо перед тим, як сісти за стіл.

Перед подачею на стіл перших страв знімають використані закусочні тарілки та прилади, забирають страви та тарілки із закусками. Якщо за столом крім домочадців сидять гості, зручніше розливати суп у тарілки на кухні і, поставивши їх на тацю, принести та роздати за столом. Роздачу всіх страв за столом прийнято починати з жінок і першою подають старшій із них. Страви подають, підходячи праворуч. Страву, з якої кожен сам накладає собі на тарілку, подають, підходячи з лівого боку.

Страву з пиріжками ставлять на середину столу.

Другі страви подають на стіл після того, як прибрано глибокі тарілки та ложки. Гаряча страва, викладена на підігріту тарілку, ставлять у центрі столу. Поруч кладуть загальний прилад — лопатку чи щипці. Якщо в меню святкового обіду або вечері входять дві другі страви, після першої з них потрібно змінити тарілки.

Перед подачею на стіл десерту прибирають весь посуд і страви, крім келихів і фужерів, змітають щіточкою в совок крихти і ставлять десертні прилади – маленькі тарілки, ножі, виделки та ложки.

Гарячі солодкі страви – пудинги, запіканки, суфле – подають на підігрітих тарілах, холодні – киселі, компоти, креми, муси, морозиво – у спеціальних металевих або скляних вазочках – креманках або чашках.

На столі, сервірованому для вечері, відсутні столові ложки та глибокі тарілки.

Розміщення чарок, келихів, тарілок, страв та ваз із закусками при сервіруванні вечері залишається таким самим, як і за обіднім столом. У тому ж порядку змінюють і страви.

Під час святкових обідів господині дуже допомагає столик сервіровки (пересувний).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X