Історія покриття підлоги житлових приміщень розпочалася практично з розвитком цивілізації. Підлога в пірамідах єгипетських фараонів була вимощена каменем. З розвитком гончарного ремесла у Єгипті з’явилися підлоги з керамічної плитки. Давні єгиптяни створили навіть систему обігріву підлог у вигляді керамічних труб, в яку подавалося тепле повітря від вогнища, що горить у дворі.
Вілли вельмож Стародавнього Риму прикрашалися мармуровими підлогами та мозаїкою з різнокольорового каменю у вигляді складного орнаменту та цілих картин на міфологічні сюжети. У будинках ремісників і бідноти підлога покривалася циновками. Соломою утеплювали земляні підлоги і в замках феодалів середньовічної Європи, тільки найбагатші з них могли дозволити собі ходити по килимах східної роботи. У Готичний період у Європі з’являється дерев’яне оздоблення підлоги, для краси її роблять із різних порід дерева – так було створено мозаїчний паркет.
З розвитком мистецтва декорування житлових приміщень удосконалюються і підлоги в них. Паркет і кам’яна мозаїка у палацах Європи стають дедалі мальовничішими. З виникненням мореплавання та відкриттям нових територій у складному орнаменті європейського паркету з’являються дорогі екзотичні породи дерева та каменю.
Але принципово нові конструкції підлоги стають можливими з розвитком хімії та створенням синтетичних матеріалів та нових технологій. Сучасні можливості будівельних та оздоблювальних матеріалів дають необмежену кількість варіантів конструктивного та колірного рішення покриття підлоги.
Підлоги сучасного будинку повинні відповідати ряду вимог. По-перше, вони повинні бути досить міцними та жорсткими, без прогинів та деформацій, мати достатню опірність зносу. По-друге, підлога повинна бути тепла, володіти хорошими акустичними властивостями (особливо в спальнях і дитячих кімнатах). По-третє, будучи частиною прикраси інтер’єру, підлога повинна відповідати певним естетичним вимогам. У – четвертих, конструкція підлог має відповідати функціональному призначенню приміщень. Наприклад, підлоги кухні, ванни та санвузлів повинні бути вологостійкими, відповідати підвищеним гігієнічним вимогам, мати високу міцність та високий коефіцієнт тертя навіть у вологому стані.
Покриття – це верхній елемент підлоги. Існує кілька видів сучасних покриттів. Дерев’яні, вони можуть бути дощатими, паркетними або з дощок або щитів. Ламінована підлога з панелей зі спеціально обробленою лицьовою поверхнею. Плиткові з плитки для підлоги. Коркова підлога з натуральної пробки. Підлоги з полімерних матеріалів – це лінолеум та килимові покриття.
Розглянемо основні переваги та недоліки перерахованих видів покриттів. Деревина відноситься до традиційних матеріалів при влаштуванні підлоги і, мабуть, ще довгий час не поступиться своїми позиціями навіть на тлі сучасних матеріалів і новітніх технологій. Перевага деревини – висока екологічність, т.к. до складу підлог зі штучних матеріалів тією чи іншою мірою входять хімічні речовини, іноді токсичні.
Дощата підлога – це надійний і зручний в експлуатації вид підлоги, досить поширений в індивідуальному будівництві. З недоліків можна назвати їх невисокі декоративні характеристики і як досить поширене явище скрип дощатої підлоги.
Паркет є одним з основних видів підлог із натуральної деревини. Практичність, екологічна чистота, довговічність, а найголовніше – неповторне відчуття тепла, яке дає текстура та колір натурального дерева від бурштинового до всіх відтінків коричневого ставить це покриття поза конкуренцією.
Штучний паркет залишається лідером у морі різноманітних покриттів, він дуже міцний і декоративний: є можливість з різних кольорів паркетних дощечок викласти підлогу з різним малюнком. Матеріал для паркету – це зазвичай тверді породи дерева: дуб, бук, клен, ясен. Паркет з бамбука, що порівняно недавно з’явився, абсолютно не вимагає обробки після настилу. З недоліків паркету, крім дорожнечі, є необхідність дотримання температурного та вологого режиму, інакше паркет, особливо художній, швидко руйнується.
Підлоги з паркетних дощок та паркетних щитів – це дешева імітація паркету, саме тому вони набули широкого поширення. Конструктивно цей вид покриття складається з основи (дошка або деревостружкова плита), на яку приклеюються тонкі планки з паркетних порід дерева. Порівняно з паркетом, термін служби таких підлог менший у 8-10 разів. Низька звукоізоляція – теж нестача таких підлог.
Ламінована підлога є одним з перспективних видів покриттів. Таке покриття, за відносної дешевизни, виглядає дуже декоративно. Крім того, до поверхні ламінатних панелей не прилипає пил та бруд, підлогу нескладно утримувати в чистоті. Основний недолік ламінованої підлоги – їх недовговічність.
Для покриття підлоги виробляється спеціальна плитка для підлоги, вона досить міцна, дуже декоративна – випускається в різноманітних колірних рішеннях, імітуючи мармур, камінь, цеглу і стару кладку. Використовується в приміщеннях з підвищеною вологістю та там, де потрібна висока зносостійкість підлоги. Коркова підлога з натуральної пробки мають ряд переваг: високі звукоізоляційні та теплоізоляційні властивості, які перевершують аналогічні параметри інших покриттів підлоги. Крім того ці підлоги красиві та екологічні. Зносостійкість їх підвищена тим, що на лицьову сторону пробкових плит наклеєна вінілова плівка, проте, і це їхній основний недолік, захисна плівка може бути пошкоджена ніжками важких меблів.
Підлоги з полімерних матеріалів міцно увійшли до нашого побуту. Це підлога з лінолеуму та килимових покриттів. Велику популярність вони заслужили простотою укладання, легкістю заміни та зручністю прибирання.
Підлоги з лінолеуму гігієнічні, вологостійкі, досить міцні. Такі підлоги вражають різноманітністю колірних рішень та високою якістю малюнків, що імітують паркет, мармур, килими, мозаїку. До недоліків можна віднести відносну недовговічність лінолеуму.
Килимові покриття із синтетичних матеріалів знайшли широке застосування у житлових приміщеннях. Вони теплі, еластичні, допускають вологе прибирання. Різноманітність кольорів та фактури таких покриттів (з високим та коротким ворсом, трикотажні, петлеві, неткані), їхня висока декоративність, зносостійкість – основні переваги синтетичних килимових покриттів.
Така різноманітність матеріалів та технологій покриття підлоги дає можливість практично безмежного вибору при оформленні різних житлових приміщень з урахуванням їхнього функціонального призначення.
Підлоги – основна частина декоративного оформлення інтер’єру. І вибрати єдино правильний варіант покриття дуже важливо, т.к. саме від підлоги залежить загальна атмосфера в приміщенні.