В Україні остаточно скасували обов’язкове ведення Книги скарг та пропозицій для компаній. Про це йдеться у повідомленні Міністерства економічного розвитку та торгівлі.
За даними відомства, тепер паперову Книгу скарг та пропозицій буде замінено на цифрові інструменти захисту прав споживачів.
“Минулого тижня офіційно набув чинності указ Мінекономіки, який скасовує обов’язковість ведення Книги скарг та пропозицій. Це стало черговим кроком у напрямку дерегулювання, цифровізації бізнес-процесів та викорінення застарілих норм. До цього підприємці були змушені витрачати час та значні кошти на адміністрування Книги відгуків і пропозицій… У рік такі витрати сягали понад 44 млн. гривень. У цю суму включалися організаційні витрати, призначення відповідального за Книгу, розгляд скарг. у Мінекономіки.
Також у відомстві зазначили, що скарги можна залишати через «гарячу лінію», електронне та класичне листування чи соціальні мережі.
«Крім того, сьогодні споживачі можуть звернутися до Держспоживспоживслужбу та її територіальні органи за захистом порушених прав як у паперовому, так і електронному вигляді», — додали в міністерстві.
Зазначається, що в територіальних органах Держпродспоживслужби та в багатьох місцевих держадміністраціях працюють консультаційно-інформаційні служби, де споживачі можуть отримати допомогу із захисту своїх прав.
«Така практика повністю відповідає європейським і світовим стандартам, сприятиме налагодженню ефективної комунікації між бізнесом і споживачем і дозволить зменшити кількість формальних «перевірок бізнесу», — йдеться в повідомленні.